Zwalczanie alergii oraz niechcianych szkodników jak komary, osy czy mrówki to wyzwanie, z którym zmagamy się na co dzień, zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim. Alergie potrafią uprzykrzyć życie nie tylko przez kichanie czy łzawiące oczy, ale także przez dolegliwości skórne. Do tego dochodzą nieproszeni goście w naszych domach i ogrodach. Krety, które przekopują naszą starannie założoną rabatę, nornice psujące trawnik i osy atakujące z każdej strony – to tylko nieliczne z wielu problemów. Jak sobie z nimi radzić, nie sięgając po agresywne chemiczne środki? Przyjrzmy się sprawdzonym i ekologicznym rozwiązaniom, które możemy zastosować samodzielnie, we własnym domu.
Walka z alergią – domowe sposoby
Pierwszym niechcianym gościem, z którym dzisiaj sobie poradzimy są… alergie. Co na alergie domowe sposoby mogą nam zaproponować? Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że walka z tym przeciwnikiem powinna się zaczynać od profilaktyki. Regularne, codzienne sprzątanie domu – to znaczy odkurzanie, wycieranie kurzu, pranie pościeli – na pewno pomoże nam zmniejszyć stężenie alergenów w naszym najbliższym otoczeniu. Jeżeli jednak alergia już się u nas pojawiła, warto sięgnąć po niezawodne metody naszych babć: spożywanie miodu, który często działa jak naturalna szczepionka, czy wdychanie pary z herbaty z pokrzywy. Te metody są nie tylko proste i tanie, ale także całkowicie naturalne i bezpieczne dla naszego organizmu.
Wypróbuj domowe sposoby na muchy i komary
Nic nie psuje letniego odpoczynku tak jak nieproszone owady – muchy i komary. Dlatego warto zapytać co na muchy domowe sposoby nam proponują. Na przykład, możemy przygotować samodzielnie pułapkę na muchy – do szklanki nalewamy słodki sok, na wierzch nakładamy folię aluminiową z dziurkami. Muchy pójdą za zapachem, ale nie będą potrafiły znaleźć wyjścia. Co więcej, co na komary domowe sposoby mogą być naprawdę skuteczne? Skórę możemy natrzeć cytryną czy siemieniem lnianym, komary nie znoszą tych zapachów. Oczywiście, w domu musi się też znaleźć moskitiera.
Co na osy i mrówki domowe sposoby radzą?
Tak, tak, nawet na takie szkodniki jak osy i mrówki są sprawdzone, domowe sposoby. Osy nie lubią zapachu goździków, warto więc rozłożyć te przyprawy tam, gdzie osy lubią się gromadzić. Z kolei na mrówki domowe sposoby sugerują użycie takich substancji jak sproszkowana kreda czy sód. Mrówki nie przekraczają linii z krety, a sól działa na nie odstraszająco.
Ekologiczna walka z nornicami i krety
Co na nornice domowe sposoby nam podpowiadają? W tym przypadku, najlepsze będą naturalne odstraszacze jak np. czosnek czy drażniące zapachem rośliny. Możemy też spróbować z metodą „dźwiękową” – w jedno z norniczych wyjść wstawiamy pustą butelkę (szyjką do dołu). Wiatr, który będzie w nią wpadał, tworzy nieprzyjemny dla nornic dźwięk. Co na krety domowe sposoby proponują? Podobnie jak w przypadku nornic, krety nie przepadają za zapachem czosnku, drażni ich też dźwięk. Do kretowisk wstawiamy więc dzwonki wiatrowe.
Proste rozwiązania na ślimaki, mszyce i inne szkodniki
Co na ślimaki domowe sposoby sugerują? Najprostsza metoda to… piwo. Ślimaki kochają ten napój, wpadają do napełnionego nim naczynia i nie są w stanie się z niego wydostać. Co na mszyce domowe sposoby polecają? Tu z pomocą przychodzi ocet jabłkowy, który rozcieńczony z wodą dajemy na atakowane rośliny. Pamiętajmy jeszcze, że naturalnym wrogiem mszyc są biedronki – one chętnie zjedzą te szkodniki z naszych roślin.
Ziemiórki, pluskwy czy korniki mogą naprawdę uprzykrzyć nam życie. W tym przypadku, warto skorzystać z rozwiązań dostępnych na rynku – pułapek, które wabią szkodniki i zatrzymują je we wnętrzu, z którego nie mogą się wydostać.
Jak radzić sobie z molem, stonką i innymi szkodnikami?
Ostatni akapit poświęcimy na to, co na mole domowe sposoby mają do zaoferowania. Najwyraźniej, najprostszą z nich jest wieszanie przy ubraniach saszetek z lawendą. Lavandina odstrasza te niechciane gości. Stonkę ziemniaczaną, potrafi położyć dużą ilość ziemniaków – z pomocą przychodzi woda z pokrzyw, którą należy rozpylać na liściach, do zwalczania stonki dobry jest również pyłek kwiatów róży wiatrowej.
Oczywiście, to tylko część dostępnych rozwiązań, ale miejmy nadzieję, że to wystarczająco zainspiruje Was do działania i pozwoli cieszyć się z życia zarówno Wam, jak i Waszym roślinom, bez obawy o niechciane szkodniki czy dolegliwości alergiczne. Można powiedzieć, że skuteczne są to zdecydowanie proste metody, które jednak mogą nam pomóc efektywnie zająć się problemem.
Domowe rozwiązania na alergie i szkodniki
Artykuł zawiera wiele praktycznych rad na walkę z alergią i różnego rodzaju szkodnikami, opierając się na sprawdzonych, domowych metodach. W przypadku alergii, zaleca regularne utrzymanie czystości w domu i spożywanie miodu, który jest naturalnym lekiem na alergie.
Nie ma latem niczego gorszego niż nieproszone owady takie jak muchy czy komary. Właśnie dlatego, przygotowanie domowej pułapki na muchy czy smarowanie skóry cytryną czy siemiem lnianym, które zniechęcają komary do ukąszeń, są propozycjami wartymi uwagi.
Również osom i mrówkom możemy skutecznie przeciwdziałać, korzystając z domowych środków. To tutaj możemy użyć takich naturalnych odstraszaczy jak goździki czy sproszkowana kreda. Na krety dobrym rozwiązaniem są naturalne odstraszacze, takie jak czosnek, a także wstawienie dzwonków wiatrowych do kretowisk.
Walka z ślimakami i mszycami, które mogą nam zniszczyć ogród, dzięki naszym radom stanie się prostsza. Ślimaki można łatwo zwabić do pułapki z piwem, a na mszyce skuteczny jest rozcieńczony ocet jabłkowy.
Na inne szkodniki takie jak ziemiórki, pluskwy czy korniki warto skorzystać z dostępnych na rynku pułapek, które skutecznie je zatrzymują. Mole z kolei można odstraszyć, wieszając w szafie saszetki z lawendą.
Każdy z powyższych domowych sposobów jest prosty, naturalny i przede wszystkim bezpieczny dla nas i naszego otoczenia.
Leave A Comment