Kaktusy kojarzą się głównie z mało wymagającymi roślinami. Przyjęło się, że kaktus jest idealny dla osób, które często zapominają o dbaniu o kwiaty. Nie potrzebuje regularnego podlewania, będzie rósł nawet całkowicie pozostawiony sam sobie. Czy rzeczywiście tak jest?
Jak dbać o kaktusy w domu?
Pomimo tego, że w naturze kaktusy występują w środowisku pustynnym, potrzebują do życia wody. Wbrew pozorom nie są odpornymi na wszystko roślinami – nawet najmniej wymagające gatunki zwiędną, jeśli nie otrzymają wystarczającej opieki. Chcąc osiągnąć rozkwit kaktusa, powinno obdarzyć się go odpowiednią troską.
Jak często należy podlewać kaktusy?
Powinno robić się to średnio co około 3 tygodnie. Być może są w stanie przetrwać bez nawodnienia dłuższy okres, jednak wtedy zatrzymują wzrost oraz nie można liczyć na wypuszczenie pączków kwiatowych – kaktus zaczyna wegetować. Nie powinno podlewać się ich zbyt często, ponieważ w ten sposób również można wpłynąć na nie niekorzystnie.
W jaki sposób najlepiej podlewać kaktusy?
Kaktusy doniczkowe nie przepadają za tradycyjnym podlewaniem. Polewanie ich wodą powoduje szybkie przepłukanie podłoża, nie dając roślinie wystarczająco czasu na zmagazynowanie potrzebnej jej ilości płynów. Najlepiej sprawdza się stosowanie metody podsiąkowej – polega ona na moczeniu doniczek w pojemniku z wodą, pozwalając ziemi czerpać wilgoć dołem. Należy również pamiętać o tym, by nie przelać kaktusa – odpowiednim momentem na podlanie będzie dopiero widocznie sucha ziemia. Gdy wierzchnia warstwa podłoża będzie wilgotna, należy wyjąć roślinę z wody.
Gdzie postawić kaktusy?
Kaktusy lubią przede wszystkim dużą ilość słońca. Korzystny wpływ na ich rozwój ma również temperatura. Idealnym miejscem dla doniczki będzie parapet – okno zapewni odpowiednią ilość promieni słonecznych. Latem spokojnie można trzymać je na zewnątrz – należy pamiętać jednak o odpowiedniej ochronie przed ulewami.
Jak uprawiać kaktusy?
Najpopularniejszym sposobem rozmnażania kaktusów są sadzonki. Wybierając doniczkę, powinno zwrócić się uwagę na to, by nie była zbyt duża. Kaktusy wolą mieć mało miejsca. Idealna doniczka powinna być nieco za ciasna, z drenażem. Otwory w spodzie będą konieczne przy wykonywaniu odpowiedniego podlewania. By zapewnić małej roślince jak najlepsze warunki do wzrostu, podstawowym czynnikiem będzie dobór właściwej dla jej potrzeb ziemi.
Jaka ziemia najlepsza dla kaktusów?
Decydując się na przesadzenie kaktusa, powinno wybierać się ziemię przepuszczalną, lekko kwaśną oraz z wystarczającą ilością próchnicy. Idealne pH powinno być na poziomie 6. Najlepszym wyborem będzie podłoże dedykowane specjalnie dla kaktusów doniczkowych.
Rodzaje kaktusów doniczkowych
Na rynku istnieje ogromny wybór gatunków. Kwitnące, małe i okrągłe, wysokie i smukłe, o dużych ostrych kolcach lub bez nich – każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Kaktusy doniczkowe – kaktusy kwitnące
Decydując się na zakup kaktusa, najczęstszym oczekiwaniem jest kwitnienie. Jakie rodzaje najczęściej kwitną?
- Mammillaria
- Notocactus
- Rebutia
- Echinopsis
Najciekawsze kaktusy
Wśród typowo wyglądających kaktusów znajdzie się kilka, które znacząco się wyróżniają. Jakie wyglądają najciekawiej?
- Cephalocereus senilis – swój nietypowy wygląd zawdzięcza kolcom, które przypominają bujne, siwe włosy.
- Aporocacus Mallisonii – posiada długie, zwisające pędy. Kwitnie pięknymi, różowymi kwiatami.
- Selenicerus grandiflorus – jego olbrzymie kwiaty przypominają wyglądem gniazda. Osiągają nawet do 30 cm.
Kaktusy doniczkowe – gdzie kupić?
Obecnie kaktusy można kupić niemal w każdym popularnym markecie, który posiada w swojej ofercie rośliny. Niestety nie ma co liczyć na zakup w ten sposób ciekawych odmian. Z pomocą przychodzi jednak Internet – sadzonki kaktusów można spokojnie zamówić w sklepie internetowych, gdyż istnieje możliwość spakowania ich w sposób, który nie uszkodzi ich podczas wysyłki.
Leave A Comment