Zdawać by się mogło, że natura działa według własnego, niezakłóconego harmonogramu. Choć jest w tym sporo prawdy, cykl owocowania roślin jest tematem, który budzi ciekawość wielu osób. To, kiedy owocują morwy, agrest, pigwa czy rokitnik, a kiedy możemy cieszyć się smakiem jeżyn czy swidośliwy, nie jest arbitralną kwestią. Różne rośliny owocują w różnych porach roku, a wiedza o tym, kiedy następuje ich sezon, może okazać się niezwykle przydatna dla miłośników botaniki, ogrodników, a także wielbicieli świeżych, sezonowych owoców. Zapraszamy do świata, w którym morwy, awokado, aronia, jarzębina i wiele innych roślin w pełni ukazują swój owocny potencjał. W tym artykule poznasz sezon na owoce zarówno tych dobrze znanych, jak i tych mniej popularnych.
Wiosenne smaki: agrest i rokitnik
Pierwsze, które budzą się ze snu zimowego, są agrest i rokitnik. Agrestowy sezon zaczyna się już pod koniec maja pokazuje swoje zielone pączki. Na początku czerwca do końca lipca, pełne owoce są gotowe do zbiorów. Z drugiej strony, rokitnik jest troszkę późniejszy, ale gołe gałęzie stają się pełne owoców na przełomie sierpnia i września.
Lato w pełni: morwa, jeżyny, jarzębina
Morwa, zarówno biała jak i czarna, najczęściej owocuje w okresie od połowy czerwca do końca lipca. Owoców na drzewie nie brakuje – są tak obfite, że czasami roślina niemal odchyla się pod ich ciężarem. Natomiast jeżyny, nie tylko są pyszne, ale również zaczynają owocować od początku lipca do końca sierpnia. Warto także pamiętać o jarzębinie, której czerwone owoce dojrzewają w sierpniu i można je zbierać aż do późnej jesieni.
Miniaturowe owoce: mini kiwi
Mini kiwi to prawdziwe cudo natury. Te małe owoce, niemal identyczne do swoich większych kuzynów, zaczynają owocować na przełomie października i listopada. Co więcej, mini kiwi można spożywać ze skórką!
Owoce jesienne: aronia, papryka, jagody
Aronia ma zaszczyt zapoczątkować sezon jesienny. Jej piękne czarne owoce są gotowe do zbierania zaś każdego roku pod koniec sierpnia. Dołącza do niej również papryka, która również zaczyna owocować pod koniec lata i kończy na wczesną jesień. Jeszcze z innej beczki, leśne jagody. Dojrzewają, jak większość owoców leśnych, w pełni lata, ale smaku nabierają dopiero w sierpniu.
Zimowe smaki: awokado, oliwnik
Na zakończenie awokado i oliwnik. Te dwa, typowe dla klimatu śródziemnomorskiego, zaczynają owocować pod koniec jesieni, a ich sezon trwa do lutego. Warto pamiętać, że awokado dojrzewa po zerwaniu z drzewa, natomiast oliwki wykorzystuje się najczęściej po procesie marynowania.
Sezon owocowania jest nie tylko fascynującym tematem dla botaników, ale też przydatnym źródłem informacji dla każdego, kto ceni sobie świeże, domowe przetwory. Wykorzystaj ten harmonogram, by cieszyć się sezonowymi owocami w pełni ich dojrzałości.
Zagadnienia kiedy owoce dojrzewają
Kiedy owocuje agrest? Agrest budzi się ze snu zimowego, a jego sezon zaczyna się już pod koniec maja. Co innego morwa – zarówno biała, jak i czarna, zaczyna owocować od połowy czerwca do końca lipca, przez co letni ogród pełen jest jej pysznych owoców. Latem zaczynają się również jeżyny i jarzębina, które dobrze smakują aż do późnej jesieni.
Na jesień zaczyna przybywać aronia, której czarne owoce są gotowe do zbiorów na koniec sierpnia. W tym samym czasie zaczyna dojrzewać papryka i jagody – owe rośliny zaczynają owocować pod koniec lata i smakują najlepiej na koniec sierpnia.
Na zimę miłośnicy owoców mogą cieszyć się smakiem awokado i oliwnika. Te tropikalne rośliny zaczynają owocować w zimie, a ich sezon trwa aż do lutego. Nawet w najzimniejszym okresie roku możemy cieszyć się smakiem świeżych owoców.
Mini kiwi, które są prawdziwym cudem natury, zaczynają owocować na przełomie października i listopada. Są to wyjątkowo małe owoce, które można spożywać ze skórką.
Podsumowując, sezon owocowania dla wielu roślin, takich jak agrest, morwa, jeżyny, jarzębina, aronia, awokado, oliwnik i papryka, zaczyna się w późnej wiośnie i trwa do zimy. Te informacje są bardzo przydatne dla miłośników ogrodnictwa i przetworów.
Pozostaw komentarz