Nie od dziś wiadomo, że natura niejedno ma w swoim łonie. Często nasze osiedlowe skwery, domowe ogródki czy prywatne parapety pełne są roślin, które cieszą nas swoją urodą. Lecz czy zastanawialiście się kiedyś, czy bukszpan, budleja, a może jaśmin mogą być niebezpieczne? Czasem atrakcyjne na zewnątrz, wewnątrz skrywają trujące sekrety. Czy to jest mit, czy prawda? Pora rozwikłać tę kwestię raz na zawsze! Poniżej sprawdzamy, które z popularnych roślin są trujące. Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Czy bukszpan jest trujący?
Zaczniemy od rośliny, która stała się tytułową bohaterką tego artykułu – bukszpanu. Słyszałeś kiedyś, że bukszpan jest trujący? Cóż, jest to w pełni prawdziwe stwierdzenie. Wszystkie części tej rośliny są trujące, zwłaszcza dla dzieci, starszych ludzi, a także zwierząt domowych. Za to odpowiedzialny jest zawarty w bukszpanie alkaloid – bukszpanina.
A jak jest z innymi roślinami?
Na pytanie, czy budleja jest trująca, odpowiemy zdecydowanie nie. Z drugiej strony, sumak, jest ciekawym przypadkiem. Jego niektóre gatunki, takie jak sumak jadowity, są wysoce trujące. Mimo to, inne gatunki sumaku są bezpieczne i nawet używane w kuchni! No to może masz akację w ogródku i zastanawiasz się, czy akacja jest trująca? Cóż, nie możemy zapomnieć, że akacja jest członkiem rodziny bobowatych, w której niektóre gatunki są znane ze swojej toksyczności. Mimo że akacja sama w sobie nie jest uznawana za roślinę trującą, może być niebezpieczna dla osób z alergiami.
Ale co z bardziej egzotycznymi roślinami?
Może posiadasz kalia? Czy zastanawiałeś się, czy kalia jest trująca? Tak, jest. Ta piękna roślina zawiera całkiem sporo toksyn, które są szkodliwe dla człowieka i zwierząt. Jaśmin, którego cudowny zapach uwielbiamy, jest generalnie bezpieczny. Jednak pewne gatunki, takie jak jaśmin nikaraguański, są trujące.
Rośliny, które mogą Cię zaskoczyć
Czy zastanawiałeś się, czy funkia jest trująca czy czy kuflik jest trujący? Funkia jest śmiertelnie trująca dla psów i kotów, natomiast kuflik, mimo swojego ujmującego wyglądu, jest toksyczny dla ludzi i zwierząt. Jaskier, ikona naszych łąk, jest trujący w każdej części, zwłaszcza w korzeniach. A czy kasztan jest trujący? Kasztanowiec zwyczajny nie jest trujący, ale jego kuzyn, kasztan jadalny zawiera trujący kwas galusowy.
Podsumowanie
Czy bluszcz jest trujący? Czy bez jest trujący? Na takie pytania odpowiemy: Tak, obie te rośliny są trujące. Mlecz nie jest trujący dla ludzi, ale może być toksyczny dla niektórych zwierząt, tak samo jak barwinek. Eustoma, mak polny, begonia, kaktus są bezpieczne, podczas gdy grubosz, fikus, juka, milin są lekko trujące. Wreszcie, warto zauważyć, że ozon jest trujący dla człowieka w wysokich stężeniach, a cyklamen jest trujący, szczególnie dla zwierząt domowych.
Jest więc równie wiele prawdy, co mitu w przekonaniu o roślinach jako trujących. Najważniejsze, więc, jest być świadomym potencjalnego zagrożenia i zachować zdrowy rozsądek, zwłaszcza podczas manipulowania lub konsumpcji takich roślin.
Synteza dotycząca toksyczności różnych roślin
Najważniejsze fakty o fech roślin
Flora ma wiele tajemnic, a jedną z nich jest ukryte zagrożenie. Bukszpan? To krzew, którego każdą część należy traktować z szacunkiem – jest wysoce toksyczny, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych i zwierząt. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy budleja jest trująca? Jest całkowicie bezpieczna. A nieoczekiwane niespodzianki mogą dać sumak i akacja: pierwszy ma gatunki zarówno bezpieczne, jak i śmiertelnie trujące, natomiast druga, choć sama w sobie niewielkiego zagrożenia, może wysyłać silne reakcje alergiczne.
Jeśli jesteś miłośnikiem egzotycznych roślin, powinieneś wiedzieć, że kalia jest trująca, podczas gdy większość gatunków jaśminu jest bezpieczna, chociaż są wyjątki. Dwóm roślinom, które warto szczególnie uważać, jest funkia, śmiertelnie niebezpieczna dla naszych czworonożnych przyjaciół, i kuflik, słodki w wyglądzie, ale potencjalnie niebezpieczny dla ludzi i zwierząt.
Zaskakująco, jaskier – ikona naszych łąk – jest trujący, podobnie jak wiele innych rodzimych roślin, takich jak bluszcz, bez i barwinek. Podobnie jak miłe dla oka, ale lekko toksyczne rośliny doniczkowe – fikus, grubosz, juka i milin. Z drugiej strony, akacja, budleja, mlecz, eustoma, mak polny, begonia i kaktus są zdecydowanie po stronie bezpieczeństwa.
To ważne, aby pamiętać, że nie tylko rośliny, ale także niektóre substancje, takie jak ozon, są trujące w wysokim stężeniu. A uwielbiany przez wielu cyklamen jest trujący, szczególnie dla naszych zwierząt domowych.
Więc na przyszłość, zanim zdecydujesz się na nową roślinę do swojego ogrodu lub domu, upewnij się, że znasz jej potencjalne zagrożenia – dla swojego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa tych, których kochasz.
Leave A Comment