Znamy monsterę jako niezwykle atrakcyjny kwiat doniczkowy, a jej popularność w ostatnich latach wciąż rośnie. W środowisku naturalnym jest to rodzaj pnączy o olbrzymiej ilości korzeni powietrznych, lecz równie dobrze radzi sobie w naszych domach. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników roślin doniczkowych. Monstera posiada piękne, rozłożyste, silnie rosnące liście i nadaje niesamowitego charakteru każdemu wnętrzu.
Monstera – pielęgnacja
Monstera jest niezwykle wdzięcznym i mało wymagającym pnączem, jeśli chodzi o warunki jej uprawy. Charakteryzuje ją duża zdolność adaptacji. Lubi wilgotne powietrze, więc oprócz podlewania warto ją od czasu do czasu spryskać atomizerem. Nie wymaga również częstego podlewania – w ciepłych miesiącach wystarcza jej raz na tydzień, natomiast w zimnych można ograniczyć się nawet do dwóch razy na miesiąc. A co z rozmiarem doniczki? Monstera musi mieć miejsce do swobodnego wzrostu, doniczka nie może więc być ani za duża, ani za mała, aby móc pomieścić korzenie. Należy pamiętać również o otworach w doniczce, odprowadzających nadmiar wody. Jeśli chodzi o rodzaj doniczki, możemy wybrać taki, jaki tylko będzie pasował do wystroju naszego wnętrza.
Monstera – przesadzanie
Pielęgnując monsterę, musimy mieć na uwadze, aby przesadzać ją raz w roku, najlepiej na wiosnę. Jakiego podłoża monstera potrzebuje? W skład takiego podłoża powinny wchodzić: ziemia do roślin zielonych, ziemia z włóknem kokosowym, chipsy kokosowe oraz wermikulit. Może potrzebować dodatkowego nawożenia, więc możemy wspomagać jej wzrost specjalnymi nawozami. Taki zabieg przyda się na przykład w trakcie zimy lub po przesadzeniu rośliny.
Odmiany monstery
Monstera dziurawa – najpopularniejszy gatunek monstery. Od rośliny młodej o gładkich liściach, wyrasta do okazałej i rozłożystej o liściach z charakterystycznymi nacięciami i dziurkami.
- Monstera deliciosa variegata – bardzo przypominająca swoją siostrę, monstera o białych wybarwieniach na liściach. Wymaga ona znacznie więcej nasłonecznienia niż monstera dziurawa.
- Monkey mask – monstera o liściach znacznie mniejszych i dłuższych, o większej ilości dziur oraz delikatnej łodydze. Do wzrostu często potrzebuje podpory, może być również hodowana jako roślina pnąca.
- Monstera deliciosa thai constellation – jej liście są bardziej kremowe, z mniejszą tendencją do pozbywania się ich przez roślinę.
- Monstera adansonii variegata – monstera o małych, drobnych podziurawionych liściach, z białymi przebarwieniami.
- Monstera siltepecana – roślina o najmniejszych liściach w kształcie łezki i srebrzystym przebarwieniu.
Czego nie lubi monstera?
Monstera nie znosi dobrze zbytniego nasłonecznienia. Gdzie więc najlepiej postawić monsterę? Najlepiej sprawdzi się dla niej stanowisko oddalone nieco od okna, aby promienie słoneczne nie spaliły jej liści. Należy umieścić ją około 2-3 metry od okna. Roślina ta nie lubi też nadmiaru wody, który zdecydowanie jej nie służy.
Czy monstera jest zdrowa dla człowieka?
W zielonych częściach rośliny znajduje się niebezpieczny szczawian wapnia. Kontakt z tym związkiem może powodować podrażnienie ciała i błon śluzowych. Nie należy ich zrywać, a tym bardziej spożywać. W korzeniu znajduje się również sok o właściwościach drażniących, więc przy każdej czynności mogącej spowodować jego naruszenie, trzeba pamiętać o zakładaniu na dłonie rękawic ochronnych. Monstera jest również rośliną szkodliwą dla naszych czworonożnych przyjaciół – ugryziona przez kota może spowodować podrażnienie gardła i ślinotok, natomiast sok ma silne właściwości drażniące.
Leave A Comment