Podróże po sklepowych półkach mogą być pełne niespodzianek. Mam na myśli te zdrowe, dobre dla naszego ciała niespodzianki. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile kluczowych składników odżywczych, takich jak magnez, znajduje się w codziennych produktach spożywczych. Dziś zabieram Was na fascynującą wędrówkę, podczas której odkryjemy, gdzie występuje magnez, cynk, kolagen, a także mnóstwo innych substancji, które są niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia!
Gdzie znaleźć kluczowe składniki naszej diety?
Przede wszystkim, nasz główny bohater – magnez, gdzie jest? Magnez jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a najwięcej go odnajdziemy w nasionach dyni, migdałach czy pestkach dyni. Ciekawe, prawda?
A co z cynkiem, kolagenem i witaminami z grupy B?
Cynk, gdzie występuje? Uderzające źródłem tego minerału jest wołowina, jagnięcina czy wieprzowina, a także nasiona dyni i ostrygi. Kolagen to kolejny istotny element, szczególnie dla zdrowia naszej skóry i stawów. Kolagen gdzie wystepuje? Występuje on w dużych ilościach w galarecie, wątrobie i rybach. Teraz czas na witaminy z grupy B. Odnajdziemy je przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, fasoli, mięsie i jajkach. B12 to szczególne zaskoczenie – najwięcej go znajdziemy w ślimakach!
Nitrogenowe składniki odżywcze, kto by pomyślał?
Z kolei białko, to podstawowy składnik naszej diety. Białko gdzie występuje ? W naturalnej formie odnajdziemy je w mięsie, jajach, produktach zbożowych, ale też strączkowych. A co z żelazem? To bardzo ważne, zwłaszcza dla kobiet. Żelazo gdzie występuje? Najwięcej żelaza znajdziemy w podrobach, czerwonym mięsie, nasionach i niektórych owocach i warzywach takich jak szpinak czy brukselka.
Nieocenione pierwiastki śladowe
Krzem gdzie występuje ? To kolejny ważny składnik, który pomaga nam utrzymać zdrowe włosy, skórę i paznokcie. Odnajdziemy go w produktach z pełnego ziarna, owocach oraz warzywach. Bor to kolejny cenny pierwiastek, który wspomaga nasz organizm. Możemy go znaleźć w owocach takich jak jabłka, gruszki, morele, rodzynki, brzoskwinie czy pomarańcze. A mangan? Mangan gdzie występuje? Najwięcej manganu znajdziemy w orzechach i nasionach, ale też w zielonej herbacie i piwie.
Omega-3, DHA – wartościowe kwasy
Dha gdzie występuje, a co z Omega-3? Takie ciekawe pytania! Odpowiedź jest prosta – w tłustych rybach morskich, siemieniu lnianym, orzechach i nasionach chia. A kwas EPA? Występuje przede wszystkim tam, gdzie DHA – w rybach i owocach morza. A skrobia, gdzie występuje? Najwięcej skrobi odnajdziemy w ziemniakach i ryżu.
Co z tymi, których nie jemy?
To wszystko brzmi wspaniale, ale co z tymi, na które raczej nie mamy apetytu, ale warto o nich wiedzieć? Na przykład zmija gdzie występuje? Zazwyczaj w ciepłych, suchych miejscach na świecie. Karaluchy? Przeważnie tam, gdzie mają dobre warunki do rozrodu – na przykład w ciepłych, wilgotnych miejscach. A torf promieniotwórczy, gdzie występuje? Najczęściej w miejscach o dużej wilgotności, jak bagna czy mokradła.
Zakończmy na dobrej nutce, pełne zdrowia i wiedzy, gotowi na nowe doświadczenia z naszymi ukochanymi składnikami odżywczymi!
Kompas zdrowego odżywiania – Na jakie składniki zwracać uwagę?
Od magnezu po białko, każdy składnik odżywczy ma swoje ulubione miejsce. Magnez, kluczowy dla naszego organizmu, ukrywa się w nasionach dyni, migdałach czy pestkach dyni. Cynk, równie ważny, znajdziemy go w mięsach oraz nasionach dyni. Kolagen, niezbędny dla zdrowia skóry, możemy go znaleźć w galarecie, wątrobie czy rybach.
Witaminowy przegląd
Nie zapominajmy o witaminach! Grupa B to prawdziwe skarby – pełnoziarniste produkty, fasola, mięso czy jajka to ich dom. Witamina B12 wyjątkowo lubi przebywać w… ślimakach!
Białka i metale – dlaczego są ważne?
Białka, kluczowe dla diety, najchętniej występują w mięsie, jajach i produktach zbożowych. A żelazo, ważne zwłaszcza dla kobiet, można spotkać w podrobach, czerwonym mięsie czy bródkach.
Śladowe, ale ważne
Krzem, który dodaje blasku naszym włosom, skórze i paznokciom, znajduje dom w produktach z pełnego ziarna, owocach i warzywach.
Kwasy – Omega-3 i DHA
Na pytanie, gdzie występuje DHA i Omega-3, odpowiedź jest prosta – w tłustych rybach morskich, siemieniu lnianym, orzechach i nasionach chia. Kwas EPA towarzyszy im głównie w rybach i owocach morza.
Te mniej apetyczne
No dobrze, ale co z tymi, które nie są na naszych talerzach? Zmija? Te łasuchy można spotkać w ciepłych, suchych miejscach globu. Karaluchy? Tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. A torf? Głównie w miejscach o dużej wilgotności jak bagna i mokradła.
Wielka podróż przez świat składników odżywczych, które stają na straży naszego zdrowia, dobiega końca. Teraz, gdy już wiemy, gdzie je znaleźć, możemy skomponować dietę pełną wszystkiego, co najlepsze!
Leave A Comment