Rośliny od zawsze były człowiekowi wiernymi towarzyszkami, jednak w te nieco bardziej „szpikowane” egzemplarze nie zawsze mamy okazję się wczytać. Nie jest tajemnicą, że natura ubrała niektóre rośliny w kolce, by skutecznie chronić je przed roślinożercami. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie gatunki to właśnie korzystają z takiego rozwiązania i jakie korzyści może przynieść nam ich obecność zarówno w domu, jak i ogrodzie? Przekonajmy się, jakim ciekawostkom bliżej przyjrzymy się dziś w naszym artykule „Ostra straż w przyrodzie: odkrywamy, jakie rośliny mają kolce i jakie korzyści przynoszą w domu i ogrodzie”.
Ostra straż natury: ekipa kolczastych obrońców
Na początek wypadałoby sobie jasno określić – jakie rośliny mają kolce. Zarówno w domu, jak i w ogrodzie – spotkać można niejednego kolczastego strażnika. W roślinach pokojowych spotkasz na pewno popularne kaktusy. Wybierając się do ogrodu można natknąć się na dziką różę, głóg czy berberys. Co więcej, niektóre rośliny, jak np. jeżówka, potrafią sprytnie ukryć swoje „ostre strony” między miękkimi, delikatnymi liśćmi.
Rozbudzane zmysły: rośliny na komary
Czy zdarzyło Ci się szukać sposobu na komary, które uprzykrzają spędzanie czasu na tarasie czy w ogrodzie? Możesz spróbować posadzić obok swojego miejsca odpoczynku rośliny na komary. Wśród nich polecane są lawenda, bazylia czy cytryna. Co ciekawe, niektóre z nich, jak na przykład lawenda, to rośliny lubiące słońce co sprawia, że doskonale sprawdzą się w naszych klimatycznych warunkach.
Cenni sojusznicy w walce z szkodnikami: rośliny na mszyce
Rośliny na mszyce to kolejna grupa, o której warto pamiętać, planując zasiedlenie ogrodu. Tu sprawdzi się np. łubin, który przyciąga mszyce, odciągając je od upraw. Warto jednak pamiętać, by nie sadzić go zbyt blisko innych roślin.
Podwórko pełne przyjaciół: Jakie rośliny dla kota?
Jeśli posiadasz kota, na pewno zastanawiałeś się, jakie rośliny są dla niego bezpieczne. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jakie rośliny jedzą koty. Bez wątpienia wśród nich możemy znaleźć kociętę, która stanowi idealną przekąskę dla naszych czworonożnych pupili.
Przydatne rośliny przy kocie
Jeśli naszemu kociakowi doskwiera drażliwość czy nadmierne denerwowanie, warto zdecydować się na posadzenie lawendy. To roślina, która przy kocie działa uspokajająco, co sprawdzi się zwłaszcza w okresie, gdy nasze mruczące zwierzątko zaczyna dojrzewać.
H3>Naturalne repelenty: Jakie rośliny mają ssawki
Z roślin, które mają na wyposażeniu ssawki możemy wymienić np. przyjazną naszym komarom rosiczkę. To ciekawa roślina, której mechanizmy obronne rozwój przeczekały miliony lat ewolucji, by skutecznie bronić się przed różnego rodzaju szkodnikami.
Ekosystem w ogrodzie: rośliny na poplon
Aby wesprzeć rozwój gleby w naszym ogrodzie, warto zdecydować się na rośliny na poplon. Są to rośliny, które poprawiają strukturę gleby, dostarczają jej składników odżywczych i chronią przed erozją. Wśród nich znaleźć możemy np. gorczycę, facelię czy grykę. Rośliny te charakteryzują się też stosunkowo szybkim wzrostem, co sprawi, że już po krótkim czasie wesprą ekosystem naszego ogrodu.
Znajdź sobie cień: jakie rośliny na pergole?
Ceniąc sobie naturalne, ekologiczne rozwiązania, warto zastanowić się, jakie rośliny na pergole będą najlepszym wyborem. Aquilegia, Hydrangea, Clematis, to tylko przykłady roślin, które zapewnią nam niezbędny cień nawet w największe upały.
Możemy zatem zauważyć, że rośliny – nawet te kolczaste, mogą okazać się nie tylko dekoracją, ale i praktycznym, przydatnym elementem naszego domu czy ogrodu.
Sekrety praktycznej roślinności: od obrony do przyjaźni
W królestwie roślin spotykamy zarówno kolczastych strażników, jak i miękkie przytulanki dla naszych pupilów. Nieodłącznym elementem naszych domów stają się kaktusy – rośliny z kolkami, które dzielnie strzegą naszego miejsca. Nieco większy obszar strzeże natomiast dzika róża, głóg czy berberys, które swoje kolce ukrywają w ogrodzie.
Zasięgnąć porady natury można również w kwestii uciążliwych komarów. Tu pomocne okazują się rośliny na komary, takie jak lawenda, bazylia czy cytryna, które wydzielając specyficzny zapach, odstraszają owady. Przy tym niektóre z nich, jak chociażby wciąż pachnąca lawenda, zaliczają się do roślin, które lubią słońce.
Rośliny na mszyce, z łubinem na czele, przyciągają te maleńkie szkodniki, chroniąc w ten sposób inne, ważne dla nas rośliny. Doskonale sprawdzają się również w roli niepozornych, ale ważnych sojuszników w walce z szkodnikami.
Nie zapominajmy również o naszych czworonożnych przyjaciołach. Bezpieczne dla nich okazują się m.in. kocięta, które są nie tylko smakołykiem, ale i popularną rośliną jadą przez nasze koty.
Inną rośliną idealną przy kocie jest lawenda, której spokojny zapach łagodzi stres i pomaga zwłaszcza w okresie dojrzewania.
W świecie roślin mamy też do czynienia z prawdziwymi drapieżnikami – roślinami o ssawkach. Rosiczka, jeden z przykładów takich roślin, to dowód na to, jak rośliny potrafią skutecznie bronić się przed szkodnikami.
Nasze ogrody aż proszą się o poprawę struktury gleby, co zapewniają nam rośliny na poplon, takie jak gorczyca, facelia czy gryka. Poprawiają strukturę gleby, dostarczają jej cennych składników i chronią przed erozją.
Naturalny cień zapewnią nam rośliny na pergole – Aquilegia, Hydrangea czy Clematis to gatunki, które pokochają nasze ogrody i tarasy.
Zdecydowanie, rośliny, nawet te kolczaste, stanowią nie tylko estetyczny, ale i użyteczny element naszego otoczenia, spełniając przeróżne, czasem zaskakujące role. Wykorzystajmy więc ich potencjał!
Pozostaw komentarz