Dlaczego sukulenty to świetny wybór na domowe rośliny doniczkowe? Rośliny stanowią doskonałą ozdobę każdego domowego pomieszczenia. W sklepach coraz częściej dostępne są gatunki, które zachwycają wielkością i wyglądem. Niekiedy cechują je jednak spore wymagania co do uprawy. Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu oraz przysłowiowej ręki do kwiatów warto zdecydować się na rośliny, które wiele wybaczają, a są nie mniej widowiskowe. Doskonały przykład stanowią sukulenty. Ich różnorodność sprawia, że można tworzyć z nich kompozycje, które upiększą każdy kąt. Jak sadzić sukulenty w domu?
Sukulenty – charakterystyka
Kwiat sukulent to roślina z grupy sucholubnych, przystosowana do trudnych warunków. Najczęściej w naturze sukulenty występują na terenach pustynnych. Ze względu na ograniczone ilości wody, zdążyły wytworzyć specjalną tkankę, która pomaga im ją zatrzymywać. Niewielkie wymagania oraz piękny wygląd sprawiły, że sukulent cieszy się bardzo dużą popularnością, stanowiąc jeden z najchętniej wybieranych kwiatów ozdobnych.
Sukulenty – gatunki
Wśród gatunków sukulentów wyróżnić możemy rośliny liściowe, korzeniowe oraz łodygowe. Za najpopularniejsze sukulenty uznaje się odmiany liściowe. Wśród nich występują zarówno okazy o długich, spiczastych łodygach, jak i małych okrągłych i delikatnych liściach. W tej grupie wyróżnić można chociażby Aloes. Jego miąższ posiada liczne zdrowotne właściwości. Wiele pomieszczeń zdobi również Zamiokulkas.
Niekiedy domownicy nie mają nawet pojęcia o tym, że mają liściowego sukulenta. Niezwykle popularna jest także Sansewieria gwinejska, którą większość z nas zna raczej pod nazwą wężownica lub język teściowej. Liście rośliny mienią się wieloma odcieniami zieleni oraz doskonale dotleniają powietrze.
Z tego względu sukulent ten polecany jest jako ozdoba sypialni. Rozpoczynając swoją przygodę z sukulentami, warto zdecydować się na odmiany łodygowe, wśród których na wyróżnienie zasługują kaktusy. W tej grupie znajdziemy nietypowe sukulenty, które swoim wyglądem zadziwią niejedną osobę. Warto zwrócić uwagę chociażby na Głowę starca czy Aporokaktusa.
Jak dbać o sukulenty w domu?
Sukulenty to rośliny idealne dla osób, które nie lubią przesadnie dbać o kwiaty bądź niekiedy po prostu o nich zapominają. Kluczowe jest zapewnienie im odpowiedniego miejsca. Gdzie trzymać sukulenty? Roślinom należy zapewnić dużą ilość światła. Doskonale więc odnajdą się na parapetach okien, które skierowane są na południowy-wschód.
Mogą stać również w innych miejscach w pomieszczeniu, ważne by pozostawało ono jednak niezacienione. Ze względu na środowisko naturalne, z którego pochodzą, kwiaty domowe sukulenty bardzo dobrze czują się w ogrzewanych miejscach. Optymalna temperatura w okresie wzrostu oscyluje w przedziale od 20 do nawet 25 stopni Celsjusza. W okresie spoczynku powinna być ona jednak niższa.
Optymalne podłoże dla sukulentów
Sukulenty to rośliny, które rozwijają się pięknie przy jedynie odrobinie wysiłku z ludzkiej strony. Z czego więc mogą wynikać niepowodzenia w ich uprawie? Najczęściej rośliny usychają przez przesadną pielęgnację. Kwiaty, które mają naprawdę małe wymagania, ucierpią w związku z nadmiernym podlewaniem czy nawożeniem. Więc co ile dni podlewać sukulenty? Większość odmian wystarczy nawadniać raz na dwa tygodnie. W okresie letnim można robić to nawet rzadziej. Przeważnie wystarczy raz na miesiąc. Pomiędzy nawadnianiem ziemia w doniczce powinna zdążyć całkowicie przeschnąć.
Donica dla sukulentów
Warto również wspomnieć, że sukulenty nie powinny rosnąć w wielkich doniczkach wypełnionych uniwersalnym podłożem. Jeśli więc przesadzamy nowo zakupione rośliny, należy użyć mieszaniny ziemi oraz torfu lub specjalnego podłoża dla sukulentów. Konieczne jest również pamiętanie o warstwie drenażu na dnie oraz o tym by donica była dostosowana do wielkości rośliny. Sukulenty lubią bowiem małe i ciasne przestrzenie.
Sukulenty to rośliny, które ozdobią każde pomieszczenie, zachwycając i zadziwiając zarówno domowników, jak i gości. Przy odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się ich rozwojem przez długie lata.
Leave A Comment