Odkrywanie różnorodności roślinnej naszej planety to nic innego jak podróż po skarbach natury. Każda z roślin skrywa w sobie nieocenione korzyści, często stanowiąc nieocenione źródło zdrowia i urody. Obecnie, dzięki globalizacji, mamy dostęp do roślin z najdalszych zakątków świata. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedykolwiek, gdzie one naprawdę rosną? Pozwólcie, że zabiorę Was w podróż do naturalnego środowiska żywokostu i innych znanych roślin. To podróż, która pozwoli nam lepiej zrozumieć i docenić bogactwo natury.
Żywokost – dary natury na wyciągnięcie ręki
Zacznijmy od rośliny, która jest dla wielu synonimem zdrowia – żywokostu. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, gdzie tak naprawdę rośnie ta cudowna roślina? Otóż, żywokost można spotkać niemalże na całym obszarze Europy, zwłaszcza na jej umiarkowanej i borealnej części. Jak nam przyjdzie do głowy, że chcemy go poszukać, to najprawdopodobniej będziemy go szukać na leśnych polanach, łąkach, skałach i przy drogach. A teraz taka ciekawostka – żywokost rośnie tak dobrze, że możemy go uprawiać nawet we własnym ogrodzie!
Możliwości rosną wokół nas
Ale przecież nie tylko żywokost oferuje nam niezliczone korzyści. Zastanawialiście się kiedykolwiek, gdzie rośnie wrotycz? Ta roślina, która jest tak ważna dla naszej zdrowia, pochodzi z obszaru Europy. Jednak, tak jak żywokost, wrotycz możemy dziko spotkać praktycznie w całej Europie. Co więcej, wrotycz z powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach.
A teraz kilka słów o roślinie, której owoce znają nie tylko smakosze. Czy wiecie, gdzie rośnie kaki? Kaki to drzewo owocowe pochodzące z Chin i Japonii, ale obecnie uprawiane jest na bardzo dużą skalę również w krajach o ciepłym i umiarkowanym klimacie.
Szukajmy u źródła
Kurkuma, marakuja, kiwi, bambus, lawenda, aloes, tojad, aronia, mahoń, tymianek – to wszystko rośliny, które obdarzają nas swoimi dobroczynnymi właściwościami. Ale gdzie one rosną? Oto odpowiedź: kurkuma to roślina pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej. Marakuja to owoc pochodzący z Ameryki Południowej, podobnie jak kiwi i bambus. Lawenda to roślina, której naturalnym środowiskiem jest basen Morza Śródziemnego. Aloe to gatunek charakterystyczny dla Afryki. Tojad to roślina, którą możemy spotkać na terenie całej Europy. Aronia rośnie na terenie Ameryki Północnej, ale obecnie jest uprawiana na dużą skalę w wielu krajach świata. Mahoń to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, ale obecnie uprawiana jest także w Europie. Tymianek to roślina, która rośnie na terenach basenu Morza Śródziemnego.
Nie tylko egzotyka
A co z roślinami bardziej egzotycznymi? Czy wiecie gdzie rośnie baobab, karob, acerola, gojnik, żeń-szeń czy graviola? Otóż, baobab to drzewo występujące naturalnie tylko w Afryce, Australii i na Madagaskarze. Karob to drzewo pochodzące z basenu Morza Śródziemnego. Acerola to krzew owocowy pochodzący z Ameryki Południowej. Gojnik to roślina pochodząca z Chin, ale obecnie uprawiana na całym świecie. Żeń-szeń to roślina pochodząca z Azji Wschodniej, ale obecnie uprawiana na całym świecie. Graviola to drzewo owocowe pochodzące z Ameryki Południowej.
Na koniec jeszcze kilka słów o roślinach, które zdobią nasze ogrody i nadają im uroku. Krokusy, ostropest i rukola to rośliny, które mogą rosnąć praktycznie wszędzie, jeżeli tylko stworzymy im odpowiednie warunki. Ale to życie. Takie jest bogactwo natury, które daje nam mnóstwo możliwości.
Odkrywamy oszałamiający świat roślin
Zbadaliśmy rozmaite zakątki świata szukając miejsc, gdzie rosną niektóre z najcenniejszych roślin zarówno dla naszej kuchni, jak i zdrowia. Żywokost, symbolem zdrowia dla wielu, kwitnie na umiarkowanej i borealnej części Europy, lub nawet w naszym ogrodzie. Inną rośliną wartą uwagi jest wrotycz, który również możemy znaleźć w Europie i w naszym zielonym zakątku.
Jeżeli zmyślimy smak na coś egzotycznego, możemy poszukać drzewa kaki – importowanego z Chin i Japonii, ale obecnie uprawianego również w krajach o cieplejszym klimacie.
Podróż do Azji Południowo-Wschodniej zaoferuje nam widok na pola kurkumy, natomiast Ameryka Południowa obfituje w marakuje, kiwi i bambusy. Tymczasem, piękna lawenda ma swoje korzenie w rejonie Morza Śródziemnego, tak jak egzotyczny karob. Aloesowe rośliny najlepiej rosną w Afryce, ale piękny tojad znajdziemy już w Europie.
Rukola to kolejna roślina, która dzięki odpowiednim warunkom, może rosnąć praktycznie wszędzie, nie tylko na śródziemnomorskich łąkach. Możemy ją hodować nawet we własnym ogrodzie, tuż obok krokusów czy ostropestu.
Egzotyczny baobab spotkamy tylko w Afryce, Australii i na Madagaskarze, a acerolę – owocujący krzew – w Ameryce Południowej. Chwalebny żeń-szeń i leczniczy gojnik, mimo iż pochodzą z Azji, dzisiaj uprawiane są na całym świecie.
Odkrywanie świata roślin to niesamowita przygoda, która dostarcza nam nie tylko wiedzę, ale i narzędzia by czerpać z darów natury, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Bez względu na to, czy szukamy żywokostu w lesie, czy uprawiamy aronię w niemal każdym zakątku świata, warto docenić to, co rośliny nam oferują. Każda z nich kryje w sobie niezliczone dobrodziejstwa, które są na wyciągnięcie ręki.
Leave A Comment